Prasówki z kraju na WOS

Na Bałtyku odbędą się ćwiczenia marynarki Baltops 2012

Ponad 30 okrętów z 12 państw weźmie udział w ćwiczeniach Baltops 2012, które rozpoczną się w piątek w Gdyni. Manewry potrwają ponad dwa tygodnie. Ich scenariusz zakłada m.in. walkę z piractwem i terroryzmem na morzu.

ak poinformował rzecznik prasowy dowódcy marynarki wojennej kmdr por. Bartosz Zajda, ćwiczenia Baltops 2012 będą największymi tegorocznymi manewrami na Bałtyku. Wezmą w nich udział okręty: Danii, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Szwecji oraz USA. W roli obserwatora wystąpią też przedstawiciele Gruzji.

Scenariusz manewrów zakłada, że – na skutek załamania gospodarczego, w krajach leżących w rejonie fikcyjnego morza, dojdzie do kryzysu politycznego, którego efektem będą zamieszki, roszczenia terytorialne itp. Kryzys przeniesie się także na fikcyjne morze. Decyzją ONZ na teren akwenu wysłane zostaną siły morskie, które będą musiały przeciwdziałać piractwu, terroryzmowi oraz nielegalnym dostawom broni.

Ćwiczenia rozpoczną się od fazy portowej w Gdyni. W piątek wpłyną tu okręty biorące udział w Baltops, a ich załogi spotkają się na ostatecznych odprawach przed manewrami. Część okrętów – cumujących przy skwerze Kościuszki oraz w Porcie Wojennym na gdyńskim Oksywiu, udostępnione będą w sobotę i w niedzielę do zwiedzania.

W poniedziałek rozpocznie się faza morska ćwiczeń. Potrwa ona dwa tygodnie. Manewry zakończą się w niemieckim porcie Kilonia.

Polska Marynarka Wojenna wystawi do udziału w Baltops trzy trałowce – ORP „Gardno”, ORP „Jamno” i ORP „Mielno”, dwa okręty transportowo-minowe – ORP „Kraków” i ORP „Poznań”, śmigłowiec Mi-14 PŁ i samolot patrolowo-rozpoznawczy „Bryza”.

Marynarka Wojenna uruchomiła specjalną stronę internetową poświęconą manewrom. Można na niej znaleźć m.in. opisy techniczne okrętów biorących udział w ćwiczeniach, a w ich trakcie będą na niej umieszczane także relacje z przebiegu manewrów.

Baltops to coroczne, międzynarodowe ćwiczenia morskie prowadzone w rejonie Morza Bałtyckiego przez siły morskie państw Partnerstwa dla Pokoju. – Szczególny nacisk kładzie na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych – wyjaśnił Zajda. Dodał, że polska strona uczestniczy w ćwiczeniach Baltops już po raz 20.