Prasówki z kraju na WOS

MSW apeluje o ostrożność w związku z burzami i wichurami

Meteorolodzy ostrzegają, że w ciągu najbliższych dni nad Polska przejdą gwałtowne burze i nawałnice. MSZ alarmuje, by podczas takiej pogody zachować szczególną ostrożność: nie parkować aut pod drzewami i usunąć wszystkie przedmioty z balkonów i parapetów. Tylko w poniedziałek w związku z nawałnicami strażacy interweniowali ponad 900 razy.

Spośród tych 900 interwencji prawie 700 miało związek z silnymi porywami wiatru, ponad 200 było spowodowanych intensywnymi opadami deszczu. Strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic, ulic i m.in. usuwali z dróg połamane drzewa – poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Jak dodała, w poniedziałek najtrudniejsza sytuacja był w województwie śląskim – tam strażacy interweniowali 305 razy, a także w województwach: wielkopolskim, pomorskim oraz kujawsko – pomorskim.

Z kolei w weekend – 1 lipca – strażacy wyjeżdżali na akcje ponad 1300 razy. Ucierpiały głównie województwa: wielkopolskie, śląskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Ponad 900 interwencji dotyczyło usuwania powalonych drzew. PSP i OSP pomagały też w odpompowywaniu wody z zalanych zabudowań i ulic. Z powodu wyładowań atmosferycznych doszło również do pożarów 10 zabudowań gospodarczych.

– Meteorolodzy prognozują, że również w najbliższe dni dochodzić będzie do gwałtownych burz i nawałnic. Zachowajmy ostrożność. Nie stawiajmy aut pod drzewami; usuńmy wszystkie przedmioty z balkonów i parapetów – dodała Woźniak.