Prasówki z polityki na WOS

MF wysłało do konsultacji społecznych projekt zmian w PIT

Projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przewiduje m.in. zmiany w uldze na dzieci i likwidację ulgi internetowej został przekazany do konsultacji społecznych i międzyresortowych – poinformował we wtorek wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Zmiany przygotowane przez resort finansów zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk. Mają wejść w życie od 2013 r.

„Konsultacje społeczne potrwają 30 dni. Prawdopodobnie rząd zajmie się projektem w kwietniu. Potem trafi on do parlamentu” – powiedział Grabowski.

Zgodnie z projektem zryczałtowane 50-proc. koszty uzyskania przychodów, z których dziś najczęściej korzystają artyści i twórcy, nie będą mogły przekroczyć połowy wysokości kwoty z pierwszego przedziału skali podatkowej (85 tys. 528 zł), czyli 42 tys. 764 zł.

„Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej, koszty te będą przyjmowane w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Jeśli ktoś ma dochody niższe niż 85 528 zł to będzie mógł cały czas stosować 50-proc. koszty” – wyjaśnił wiceminister.

Zgodnie z szacunkami resortu finansów, w wyniku tej zmiany w budżecie w 2013 r. zostanie 164 mln zł więcej niż dotychczas, a w 2014 r. – 173 mln zł. Efektem likwidacji ulgi internetowej w 2013 r. będzie dodatkowe 424 mln zł w budżecie w 2014 r.

Projekt zakłada też zmiany w uldze na dzieci. Grabowski tłumaczy, że ich celem jest wsparcie podatników o niższych dochodach, a także podatników posiadających co najmniej troje i więcej dzieci.

„Podatnicy, którzy osiągają dochody powyżej 85 tys. 528 zł i mają tylko jedno dziecko nie będą mieć prawa do ulgi prorodzinnej. Brane pod uwagę będą dochody pomniejszone o składki” – wyjaśnił wiceminister. Zaznaczył, że dochód ten będzie liczony na oboje małżonków; aby skorzystali z ulgi łączne dochody rodziców nie będą mogły przekroczyć 85 tys. 528 zł.

Jak zapowiada resort finansów, w przypadku podatników posiadających dwoje dzieci, ulga będzie przysługiwać bez względu na wysokość dochodów i tak jak do tej pory wynosić będzie 92,67 zł za każdy miesiąc, co daje rocznie 1112,04 zł.

W odniesieniu do podatników mających troje i więcej dzieci, ulga zwiększy się na trzecie i każde kolejne dziecko o 50 proc. i wyniesie miesięcznie 139,01 zł., czyli 1668,12 zł bez względu na wysokość uzyskanych dochodów.

Ministerstwo Finansów przewiduje, że zmiana dotycząca ulg na dzieci przyniesie budżetowi 149 mln zł oszczędności w skali roku.