Prasówki ze Świata na WOS

Mężczyzna zastrzelił się w Notre Dame; katedrę ewakuowano

Mężczyzna zastrzelił się w katedrze Notre Dame w Paryżu – poinformowała policja. Z najsłynniejszej świątyni we francuskiej stolicy natychmiast ewakuowano ludzi. Po incydencie katedrę zamknięto.

Do tragedii doszło tuż po godz. 16.00, gdy w katedrze, jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Paryża, znajdowało się około półtora tysiąca osób. 78-letni mężczyzna przedarł się do strefy zazwyczaj niedostępnej wiernym i turystom po czym odebrał sobie życie, strzelając do siebie z pistoletu belgijskiej produkcji. Rektor katedry Notre Dame kardynał Jacquin poinfromował, że mężczyzna dostał się w okolice ołtarza. Błyskawicznie ewakuowano wszystkich obecnych w kościele.

Z pierwszych informacji przekazanych przez policję wynika, że mężczyzna był pisarzem. Internetowy serwis „Daily Mail” podaje, że był to Dominique Venner, znany francuski historyk, dziennikarz i eseista. 78-letni Venner prowadził ostatnio kampanię przeciw zezwoleniu na zawieranie małżeństw homoseksualnych we Francji. Według francuskich mediów mężczyzna na swoim blogu napisał, że uczestnicy zaplanowanej na 26 maja manifestacji przeciwko małżeństwom osób tej samej płci mają rację, wyrażając swój gniew. To prawo, które „jest hańbą” można jeszcze wycofać, ale – jego zdaniem – potrzeba nowego, mocnego gestu, aby wybudzić opinię publiczną z letargu.