Inne / Na luzie

Matematyka w pigułce- do matury.

Matematyka jest nauką logiczną, jedno twierdzenie można wyprowadzić z drugiego, pewne rzeczy opierają się na innych i żeby zrozumieć bardziej skomplikowane rzeczy należy zacząć od podstaw. I to właśnie może być problemem. Jeśli nie rozumiemy podstaw, to nie zrobimy nic dalej. Trzeba wtedy szukać wyjaśnień. Możemy je znaleźć w podręcznikach lub skorzystać z wiedzy innych (np. iść na korepetycje).

Chciałbym polecić wam kilka stron oraz kanałów na Youtube, które pomogą wam zrozumieć zarówno podstawy matematyki, jak i działy trudniejsze. W dzisiejszych czasach, po upowszechnieniu się Internetu, wcale nie trzeba płacić za wiedzę. Można ją znaleźć za darmo.

Interkl@sa

W 2001 roku, we współpracy z Polsko–Amerykańską Fundacją Wolności i Poznańskim Centrum Superkomputerowo–Sieciowym Interkl@sa utworzyła niekomercyjny Polski Portal Edukacyjny www.interklasa.pl. Jeden z pierwszych i największych w Polsce, profesjonalny, niekomercyjny portal edukacyjny www.interklasa.pl, przeznaczony jest dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Dział matematyczny – znajdziemy tutaj zarówno lekcje w formie tekstowo-obrazkowej, jak i lekcje wideo
Kanał Interkl@sa na Youtube – materiały wideo, w którym trójka prezenterów przedstawia różne zadania, wszystko ładnie rozrysowane w tle, nie na tablicach, lecz komputerowo, a same wyjaśnienia są treściwe i pomocne

Kurs maturalny

Zamieszczone na koncie MrCiupi materiały wideo wyjaśniają przede wszystkim geometrię analityczną. Mało znane, ale dosyć dobre do nauki.

Wykłady wideo

Nie tylko z matematyki, ale i z fizyki oraz chemii. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to jest tu wystarczająco materiału, aby ją chociaż częściowo zrozumieć. Forma wykładów jest tradycyjna – nauczyciel wyjaśnia wszystko i rozrysowuje na tablicy.

Wykłady Uniwersytetu Śląskiego

Tych jest nie dużo, ale trwają po ponad pół godziny, więc wszystko jest dobrze wyjaśnione. Oprócz tego są tam inne kursy, więc do matematyki trzeba się „dokopać”. Są na trzeciej stronie wszystkich filmów.

matematyka.pisz.pl

Strona wręcz kultowa. Cały materiał licealny wyjaśniony krótko i treściwie. Dużo zadań utrwalających wiedzę i rozwiązane zadania z poprzednich matur. Obowiązkowo przejrzeć!

matematyka.pl

Największe polskie forum matematyczne. Jeśli czegoś nie rozumiemy, śmiało możemy tam zapytać, jednak z racji swojej wielkości, istnieje duża szansa, że ktoś już pytał o to samo. Idealne miejsce do dyskusji nt. samej matematyki, jak i zadań. Również pozycja obowiązkowa.

Matematyka dla liceum

Kurs na Wikibooks. Nie jest jeszcze ukończony, ale to co znajduje się tam w tej chwili daje duży zastrzyk wiedzy. Jeśli nie rozumiemy z innych źródeł, można zajrzeć tutaj.

Zadania

Nie da się nauczyć matematyki bez praktyki. Trzeba ćwiczyć bezustannie, bo jeszcze nikt nie nauczył się z samego czytania. Ogromna baza zadań, znacznie większa niż znaleźlibyśmy w jednym zbiorze. Do znakomitej większości są rozwiązania.

//wykop.pl użytkownik:

KreatywneKiwi