Prasówki ze Świata na WOS

“Manifest wolności” Snowdena – wzywa do debaty o działalności służb wywiadowczych

Były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden wezwał na łamach tygodnika “Der Spiegel” do publicznej debaty o “nieodpowiedzialnych działaniach” wywiadów i stosowanych przez nie “przestępczych programach” służących do kontroli obywateli. 

W tekście zatytułowanym “Manifest wolności” Snowden nazywa amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i brytyjskie służby GCHQ “największym winowajcą”. Jednocześnie zaznacza, że kontrola na masową skalę jest problemem globalnym i wymaga globalnych rozwiązań. Dokument opublikował niemiecki tygodnik “Der Spiegel” w najnowszym wydaniu dostępnym od niedzieli.

Programy stosowane przez służby zagrażają zdaniem Snowdena nie tylko prywatności obywateli, lecz także wolności słowa i otwartym społeczeństwom. Za “moralny obowiązek” uznał Snowden ograniczenie za pomocą ustaw możliwości kontrolowania obywateli przez służby specjalne.

“Społeczeństwo może zrozumieć te kwestie i kontrolować je tylko poprzez otwartą, nie skrępowaną innymi względami i merytoryczną debatę” – pisze Snowden.