Prasówki ze Świata na WOS

Kolejne incydenty na Morzu Południowochińskim

Kolejne potyczki pomiędzy załogami statków chińskich i wietnamskich. Doszło do nich w niedzielę, ale dopiero dziś o incydencie poinformowały chińskie media. Spór o bogate w surowce naturalne akweny na Morzu Południowochińskim, zaostrza się.

W niedzielę około południa statek chińskiej straży przybrzeżnej ostrzelał z armatek wodnych wietnamską jednostkę tego typu. Atak trwał około pięciu minut. Wietnamska jednostka – według informacji podawanych przez wojskowy kanał chińskiego radia – miała opuścić miejsce zajścia.

Kilka godzin później doszło do kolizji statków policji morskiej obu państw, podczas którego wietnamska jednostka zatonęła. To kolejny taki incydent w pobliżu chińskiej platformy wiertniczej, która – jak twierdzi Wietnam – została umiejscowiona na wodach będących wyłączną strefą ekonomiczną tego kraju.

Sporny obszar znajduje się w odległości około 240 km od najbliższego wybrzeża Wietnamu i 370 od chińskiej wyspy Hainan. Chiny nie uznają roszczeń innych państw do tego akwenu. Władze Wietnamu zapowiedziały wystąpienie o międzynarodowy arbitraż w tej sprawie.