Prasówki ze Świata na WOS

Jest decyzja UE: wycofujemy ambasadorów z Białorusi

Kraje UE na znak solidarności wycofają swych ambasadorów z Białorusi – poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Decyzja zapadła w reakcji na informacje o wezwaniu przez Mińsk ambasadorów UE i Polski do opuszczenia Białorusi.

– W geście solidarności i jedności zdecydowaliśmy, że ambasadorzy państw członkowskich UE w Mińsku zostaną wycofani na konsultacje do swych stolic – oświadczyła Ashton w Brukseli na zakończenie spotkania z ambasadorami państw UE, które zwołała we wtorek wieczorem, by skoordynować unijną odpowiedź na decyzję Mińska. – Wszystkie kraje UE wezwą też białoruskich ambasadorów do swych ministerstw spraw zagranicznych – dodała Ashton w oświadczeniu.

Ponadto poinformowała, że „w koordynacji z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim” wezwała do Brukseli szefową delegacji UE w Mińsku Mairę Morę na konsultacje, tak jak Polska wezwie swego ambasadora na Białorusi do Warszawy.

– Będziemy śledzić sytuację bardzo uważnie – zakończyła oświadczenie.

Władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski, aby opuścili ten kraj i udali się na konsultacje. Wezwały też swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje do Mińska.