Prasówki ze Świata na WOS

Jan Paweł II uczynił cud. Komisja lekarzy potwierdziła

Komisja lekarzy, powołana przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, zaaprobowała cud uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II – poinformował włoski tygodnik katolicki „Credere”. Wiadomość przytoczyła za tym pismem agencja ANSA.

Informacji o tym ważnym kroku na drodze do kanonizacji polskiego papieża nie potwierdza kongregacja, która milczy na temat trwającego tam procesu oraz analizowanego przypadku uzdrowienia, niewyjaśnionego z medycznego punktu widzenia, który został wybrany.

Aprobata komisja lekarzy oznaczałaby zakończenie pierwszego, trudnego etapu prac nad cudem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W następnej kolejności zebrana dokumentacja medyczna będzie przedmiotem głosowania w komisji teologów, a następnie – kardynałów. Ostateczna decyzja o ogłoszeniu Jana Pawła II świętym będzie należeć do papieża Franciszka.
Watykanista Saverio Gaeta, który na łamach najnowszego numeru „Credere” podał tę wiadomość, podkreślił zarazem, że nie wiadomo, o jaki przypadek uzdrowienia chodzi.

Według pisma kanonizacja Jana Pawła II możliwa jest pod koniec trwającego obecnie Roku Wiary, ogłoszonego przez Benedykta XVI. Najbardziej możliwa wydaje się data 20 października, czyli cztery dni po 35. rocznicy wyboru papieża Polaka i na dwa dni przed jego wspomnieniem liturgicznym, ustanowionym po beatyfikacji w 2011 roku.

Pierwsze informacje o uznaniu cudu przez komisję lekarzy pojawiły się już przed kilkoma dniami, lecz i wtedy ich weryfikacja była niemożliwa.