Artykuł sponsorowany
Realia obecnej inflacji i wzrastające ceny oraz koszty sprawiają, że niektóre branże radzą sobie gorzej na rynku. Istnieją sektory gospodarki, w których szczególnie można odczuć działanie inflacji i problem utrzymania działalności. Odkryj, jakie branże najgorzej radzą sobie na aktualnym rynku oraz te, na które warto aktualnie postawić.
Oferty pracy a inflacja
Wzrost inflacji wpływa na gospodarkę w różnorodny sposób. Przez dynamiczne zmiany rynek pracy również przechodzi przez zmiany. Rosnące koszty życia sprawiają, że pracownicy wymagają godnych płac. Jednocześnie firmy muszą odpowiednio reagować, aby zatrzymać wykwalifikowaną siłę roboczą, nie tracąc przy tym całości zarobków.
W ostatnich latach redukcje nastąpiły głównie w sektorze budowlanym. Wzrost kosztów powoduje, że inwestycje i projekty przestają być opłacalne, a wiele osób rezygnuje z podejmowania ryzyka. Branża turystyczna również w ostatnich radzi sobie gorzej. Zmniejszenie popytu na podróże i przemieszczenia spowodowane różnymi ograniczeniami i większymi cenami. Redukcje w hotelach, na lotniskach czy restauracjach ograniczyły podróże. Praca w mediach ze względu na postęp technologiczny także nie ma łatwo. Sztuczna inteligencja i rozwój techniki wpłynął także na rozrywkę. Duże przedsiębiorstwa zlikwidowały wiele stanowisk w swoich firmach, bez których są w stanie funkcjonować.
Nie oznacza to jednak, że w tych sektorach znalezienie pracy jest niemożliwe. Będzie to jednak trudniejsze niż w innych, wciąż chętnie obsadzanych branżach.
Praca – czy łatwo ją aktualnie znaleźć
Mimo inflacji na rynku wciąż pojawiają się kolejne oferty pracy z różnorodnych branż, które spełniają wymagania aktualnych płac minimalnych. Warto jednak stawiać a sektory, które mimo podnoszenia kosztów radzą sobie ze strategicznymi działaniami.
Obecnie wiele pracowników fizycznych czy osób pracujących na umowę zlecenie chętnie zmienia, czy dodaje sobie pracy, aby zwiększyć swoją wypłatę. Znalezienie ciekawych ofert nie musi być jednak trudne, nawet przy wzrastającej inflacji. Sprawdzić możesz różnorodne strony typu GoWork.pl, na których umieszczane są aktualne ogłoszenia z odmiennych sektorów, poszukujących pracowników.
Gdzie szukać pracy – obecne perspektywy
Elastyczne działania i strategie zatrudnienia pozwolić mogą obu stronom na skuteczne rozwiązania. Dlatego obecne oferty pracy to głównie sektory zdrowotne, przemysłowe oraz usługowe, które mają dużą możliwość na dynamiczny rozwój. Perspektywiczne branże z zakresu technologii, IT, zdrowia, odnawialnej energii czy ekonomii. Firmy skupiać mogą się na globalności oraz postępie technologicznym w swojej działalności. Perspektywiczne niezmiennie będą oferty związane z medycyną czy opieką nad osobami, które najbardziej tego potrzebują.
Inflacja wpływa na zmiany w gospodarce i rynku pracy. Duże znaczenie mają także oczekiwania konsumentów oraz technologia. Jej postęp ma istotny wpływ na stanowiska chętnie obsadzane przez pracodawców. Chociaż ze względu na inflację wiele etatów jest redukowanych, powstają także nowe sektory zatrudnienia.