Inne / Na luziePrasówki z gospodarki na WOS

Jak w najbliższym czasie kształtować się będzie kurs złotego?

Jak zmienia się wartość złotego na przestrzeni lat?

Złoty, czyli podstawowa jednostka monetarna w naszym kraju, pod tą nazwą zadebiutował w okresie I Rzeczypospolitej. Funkcjonował wówczas wyłącznie jako monety i miał wartość nieporównywalnie niższą niż dzisiaj.

Następną znaczącą rewolucję w polskich finansach przyniosło dopiero dwudziestolecie międzywojenne. Odzyskaliśmy wówczas własne państwo, nic dziwnego czas, że był to czas licznych reform w wielu obszarach. Ważnym wydarzeniem w tamtym okresie historii Polski była reforma pieniężna z roku 1924 dokonana przez Władysława Grabskiego, ówczesnego ministra skarbu. Wtedy siła nabywcza złotego utrzymywała się na poziomie siedmiu złotych w roku 2009.

Po trudnym czasie wojny nowa władza także podjęła działania w zakresie polityki pieniężnej. Zgodnie z ideologią właściwą dla tego systemu, w PRL aż do 1975 roku na banknotach widnieli nie królowie, tak jak obecnie, a zasłużeni ludzie pracy. Nie tylko wizualia banknotów były niestandardowe, z dzisiejszej perspektywy dziwić może także ich ówczesna wartość  – w różnych okresach mieliśmy bowiem do czynienia z banknotami o nominale 1000 złotych lub nawet 2000 złotych.

Po transformacji w 1989 roku ponownie zmieniło się wszystko. Zmiana systemu była prawdziwą rewolucją w wielu sferach życia, nie tylko polityce. Ważną częścią były reformy gospodarcze i walutowe. Był to początkowo czas bardzo trudny dla większości Polaków, bo wiązał się z bardzo wysoką inflacją. Wówczas NBP zdecydowało o denominacji złotego, czyli reformy walutowej, która miała miejsce w 1995 roku. Od tamtego czasu kursy walut zaczęły się stabilizować. Podczas gdy w 1994 za jedno USD musieliśmy zapłacić ponad 22 tysiące złotych, to w 1995 roku była to już kwota na poziomie 2,42 złotych.

Złotówka – silna czy słaba waluta?

Od tamtego czasu wartość złotego wydaje się spadać. Niestety obecne notowania wskazują, że trend ten nie ulegnie zmianie. Za jedno EUR musimy zapłacić już ponad 4,70 zł. To samo dotyczy USD. Kwota, jaką musimy wyłożyć za kupno jednego dolara amerykańskiego, to obecnie 4,71 złotych.

To wszystko przekłada się na fakt, że wymiana złotego na inne waluty jest droga i w większości przypadków niekorzystna. Sprzedaż innych walut jest co do zasady bardziej opłacalna niż ich kupno. To wszystko przekłada się na sytuację niezbyt interesującą dla osób, które planowały spędzić wakacje za granicą raczej złe wiadomości. Czy oznacza to konieczność zrezygnowania z dotychczasowych planów?

Jak sobie poradzić z tą sytuacją?

Nikt nie lubi rezygnować ze swoich planów. Zbiorowa mądrość głosi, że żadna sytuacja nie jest bez wyjścia. W tym przypadku jest podobnie. Opcją wymiany walut, która jest najbardziej korzystna i pozwala w istotny sposób zaoszczędzić, są kantory internetowe. Jest to rozwiązanie szybkie, tanie i bezpieczne. Tam kursy wymiany walut są stosunkowo niższe niż w tradycyjnych miejscach, takich jak banki i kantory stacjonarne. Przy transakcjach wykonywanych na dużych kwotach wydaje się to być rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym. Nic dziwnego więc, że jest to opcja coraz częściej wybierana przez bardzo wielu ludzi. Wiele wskazuje na to, że jest to przyszłość wymiany walut.

Artykuł powstał przy współpracy z ekantor.pl.