Prasówki z gospodarki na WOS

Im więcej zarabiamy, tym mniej chętnie o tym mówimy

Nie lubimy rozmawiać o swoich zarobkach – ani w firmie, ani w gronie znajomych – informuje „Puls Biznesu”, powołując się na badanie „Polacy mówią o płacy”. Wynika z niego, że połowa Polaków irytuje się na pytanie o wynagrodzenie, a 42 procent popada w zakłopotanie.

Aż 20 procent respondentów boi się rozmów o pensji, a niemal połowa uważa, że o takich rzeczach po prostu się nie rozmawia – wynika z badania TNS Polska, przeprowadzonego dla serwisu Zarobki.pracuj.pl.

Im wyższe wynagrodzenie, tym większa niechęć do otwartego mówienia o płacy. Dobrze odbiera to 40 procent zarabiających około 2 tysięcy złotych i już tylko 26 procent tych, którzy dostają ponad 4 tysiące. Rozmawiać o pensji chce niemal połowa pracowników fizycznych, a najwięcej przeciwników jest wśród kadry zarządzającej.

Według badania, Polacy otwarcie rozmawiają o zarobkach z najbliższymi, bo im ufają. 75 procent porusza ten temat z partnerem, 70 procent z rodziną. Tylko 46 procent rozmawia na temat pensji ze znajomymi, a 44 procent ze współpracownikami. Zaskakująco dużo – aż 7 procent – rozmawia o swojej pensji z nieznajomymi.