Prasówki z gospodarki na WOS

Heineken odrzuca ofertę SABMiller

Holenderski koncern Heineken odrzucił ofertę przejęcia przez SABMiller. Większość akcjonariuszy holenderskiego browary uznała ją za nieatrakcyjną.

Heineken, którego większościowym udziałowcem wciąż jest rodzina założyciela browaru, oświadczył, że chce by firma pozostała „niezależnym przedsiębiorstwem”.

SABMiller, którego siedziba znajduje się w Londynie, jest międzynarodowym koncernem , który jest właścicielem takich marek jak Tyskie, Żubr oraz Lech, a także Grolsch, Miller, Pilsner Urquell i Redd’s. Koncern SABMiller to drugim co do wielkości browar na świecie pod względem przychodów. W zeszłym rok dochody koncernu wyniosły zarobił 27 mld dol.

Heineken zapewnia, że jego perspektywy rozwoju są dobre i widzi potencjał dalszego wzrostu oraz zdobywania nowych rynków. Koncern Heineken zatrudnia na całym świecie, w 70 krajach ponad 81 tys. osób. W zeszłym roku zanotował obroty na poziomie 19,2 mld euro (niemal 25 mld dol.). Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 2,7 mld euro.

Rodzina Heineken jest wciąż właścicielem 50 proc. udziałów w spółce Heineken Holding. Kolejnych 12 proc. należy do meksykańskiego koncernu browarniczego FEMSA. Holender4ski koncern to trzeci pod względem wielkości producent piwa na świecie po SABMiller i Anheuser-Busch InBev.