Prasówki ze Świata na WOS

Gorąco na Ukrainie. Starcia w okolicach parlamentu

Dwie kobiety zostały ranione gumowymi kulami podczas trwających w Kijowie starć przeciwników władz Ukrainy z milicją, do których doszło na ulicach dojazdowych do siedziby parlamentu – podała gazeta internetowa „Ukrainska Prawda”. Jedna z kobiet została trafiona pociskiem w klatkę piersiową, zaś druga w twarz.

Demonstranci, którzy rzucają w milicję kostką brukową, podpalili dwa samochody ciężarowe zagradzające drogę do parlamentu. Milicjanci nadal odpowiadają granatami hukowymi i strzałami z broni gładkolufowej.

Tymczasem w samym parlamencie deputowani ukraińskiej opozycji zablokowali mównicę. Domagają się włączenia do porządku obrad głosowania nad przywróceniem konstytucji z 2004 roku. Ograniczyłaby ona uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza. Wokół trybuny zebrało się ok. 50 posłów opozycyjnych partii Barkiwszczyna, Udar i Swoboda.

Wcześniej przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Rybak nie zgodził się na zarejestrowanie dokumentów, które umożliwiłyby przywrócenie ustawy zasadniczej do kształtu z 2004 roku, co oznaczałoby wprowadzenie na Ukrainie systemu parlamentarno-prezydenckiego.