Prasówki z gospodarki na WOS

Gigantyczne dotacje do wzięcia

Prawie 17,8 mln EUR mogą zgarnąć polskie przedsiębiorstwa planujące ekoinnowacje. Szansę ku temu daje nowy program funduszy norweskich – donosi „Puls Biznesu”.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dało firmom znad Wisły możliwość korzystania z tzw. funduszy norweskich. Chodzi o pomoc ustanowioną przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein dla mniej zamożnych krajów UE, a więc nowych członków Unii oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii.

Od 2011 r. trwa druga edycja wsparcia, z której aż 32 proc. (578 mln EUR) trafi do Polski. Najbliższą okazję na zdobycie finansowego wsparcia polscy przedsiębiorcy będą mieli już od 28 lutego – wtedy ruszy konkurs w ramach programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii”.

Do wzięcia jest łącznie 17,78 mln EUR. Minimalna kwota grantu to 170 tys. EUR, natomiast górny limit dotacji, o które można się ubiegać, wynosi 1,5 mln EUR.

Odbiorcami programu będą polskie małe i średnie przedsiębiorstwa, które samodzielnie lub wspólnie z partnerami z Polski lub Norwegii będą realizować projekty przyczyniające się do poprawy sytuacji w obszarze wpływu firm na środowisko – tłumaczy Knut Ringstad, menedżer programu z Innovation Norway, państwowej instytucji będącej operatorem przedsięwzięcia.