Prasówki ze sportu na WOS

EHF Euro 2016 w Polsce!

XI Kongres Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej wyłonił gospodarza Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych w 2016 roku.Organizatorem turnieju została Polska! Wstępnie planowany termin turnieju to 17-31 stycznia.

 

Od sukcesu polskiej reprezentacji w Niemczech, w których to podopieczni Bogdana Wenty zdobyli srebrny medal Mistrzostw Świata, minęło ponad 5 lat. W tym samym roku Polacy wygrali w Superpucharze, a 2 lata później w Chorwacji sięgnęli po brązowy medal. Nasi szczypiorniści zawitali do czołówki, stali się rozpoznawalni, a sama dyscyplina nabrała rozgłosu, popularności. Wszystko to sprawiło, że narodził się pomysł zorganizowania imprezy rangi mistrzowskiej.

Rok temu Polska walczyła o zorganizowanie Mistrzostw Świata w 2015 roku. Drugim kandydatem był Katar i to właśnie w państwie z Półwyspu Arabskiego ujrzymy najlepszych szczypiornistów świata. – Może i światowa federacja przyznanie mistrzostw Katarowi uzasadnia tym, że przez ileś lat mundial był tylko w Europie. Dobrze że pokazaliśmy się z dobrej strony, bo słyszałem, że polska prezentacja wypadła bardzo okazale – twierdził prof. Janusz Czerwiński, honorowy prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. – Chciałbym mieć imprezę tej rangi w Polsce, dożyć tego, doczekać tego – powtarzał wielokrotnie były trener reprezentacji, Bogdan Wenta.

Polacy nie zaprzestali starań i złożyli akces do organizacji Mistrzostw Europy w 2016 roku. Teraz możemy już powiedzieć, że marzenie Wenty i wielu osób związanych z polską piłką ręczną spełniło się. W ramach XI Kongresu Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, który ma miejsce w Monte Carlo, wybrano gospodarza – została nim Polska. Kontrkandydatami była Chorwacja oraz Norwegia.

ZPRP w swojej aplikacji postawił na największe – poza Warszawą – miasta w Polsce, w których są lub będą największe sportowe hale mogące pomieścić często więcej niż 10 000 widzów. Chodzi o gdańsko-sopocką Ergo Arenę, łódzką Atlas Arenę, wrocławską Halę Stulecia, katowicki Spodek i budowaną halę w krakowskich Czyżynach, która ma być oddana do użytku w 2013 roku.

– Możliwość organizacji EHF Euro 2016 byłaby wielką szansą dla dalszego rozwoju piłki ręcznej w Polsce. Gwarantujemy wysoki poziom organizacji takiego turnieju w naszym kraju – zapewniał w oficjalnym liście prezes Andrzej Kraśnicki. Pokażmy, że przedstawiane przez ZPRP hasło – „Polscy fani piłki ręcznej są gotowi”, jest adekwatne do sytuacji. Teraz już tylko od nas zależy czy wykorzystamy daną nam szansę i czy organizację turnieju przełożymy na zwiększenie popularności piłki ręcznej w naszym kraju.

Polska kandydatura dostała 27 głosów spośród 46 głosujących przedstawicieli narodowych federacji. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach wielki lobbing wykonała Chorwacja, której dawano najmniejsze szanse w tej rywalizacji – dostała 15 głosów. Niespodziewanie najmniej delegatów, zaledwie czterech, poparło Norwegię.