Prasówki z kraju na WOS

Drawsko Pomorskie: końcowe odliczanie do „Steadfast Jazz 2013”, wielkich manewrów NATO

Na poligonie w Drawsku Pomorskim ruszyły przygotowania do największych w tym roku ćwiczeń NATO „Steadfast Jazz 2013” – informuje portal polska-zbrojna.pl. Ponad 300 polskich i francuskich żołnierzy ustawia już stanowiska dowodzenia wojskami z 20 państw. W manewrach weźmie udział prawie 3 tysiące naszych żołnierzy, 300 pojazdów polskiej armii, 30 samolotów i śmigłowców oraz 10 okrętów.

Na poligonie w pobliżu miejscowości Konotop żołnierze z polskiej i francuskiej armii przygotowują stanowiska dowodzenia, systemy łączności oraz systemy informatyczne. W pobliżu powstanie także baza socjalna dla żołnierzy z 20 państw NATO, którzy 2 listopada rozpoczną w tym rejonie międzynarodowe manewry.

– Przygotowania zakończą się 20 października. Wtedy, według ustalonego harmonogramu, na poligon zaczną przybywać pododdziały wojskowe oraz grupy żołnierzy z pozostałych krajów – mówi płk Marek Gmurski, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Pod koniec października na drawskim poligonie rozpoczną się pierwsze wspólne zajęcia mające przygotować do ćwiczeń międzynarodowe dowództwa. Główna część manewrów potrwa tydzień.