Prasówki ze Świata na WOS

Demonstracja prezydent Litwy.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite nie przyjedzie do Warszawy na spotkanie przywódców państw bałtyckich, na którym będzie omawiany przyszły szczyt NATO w Chicago.

Jak poinformował jej rzecznik , zdaniem Grybauskaite obecnie nie ma aktualnych tematów związanych z NATO, które należało by niezwłocznie omówić w gronie prezydentów Łotwy, Litwy, Estonii i Polski.

Niektóre litewskie media sugerują, że decyzja Grybauskaite może być związana z napięciem w stosunkach polsko-litewskich wokół problemów polskiej mniejszości na Litwie.Według portalu internetowego Delfi, polscy dyplomaci mięli na początku tego roku zasugerować swoim litewskim kolegom, że Warszawa może zmienić decyzję w sprawie dalszego udziału w misji ochrony przestrzeni powietrznej przez jednostki NATO nad krajami bałtyckimi.

Swoją decyzję miałaby uzależnić od niezwłocznego rozwiązania problemów polskiej mniejszości. Według portalu pismo o takiej treści miało zostać przekazane ambasadzie Litwy w Warszawie i przedstawicielstwu Litwy przy NATO.