Wentylatory przemysłowe są o wiele mocniejsze i wydajniejsze od tych stosowanych w domach czy mieszkaniach. Wynika to głównie z faktu, że pracują one najczęściej na dużych powierzchniach takich jak magazyny czy hale produkcyjne. Muszą więc wyróżniać się niezawodnością i odpowiednią mocą. Przekonaj się, co jeszcze warto wiedzieć na temat wentylatorów przemysłowych.
Do czego są wykorzystywane wentylatory przemysłowe?
Głównym celem montażu tego typu wentylatorów jest zapewnienie dobrej jakości powietrza pracującym w konkretnym zakładzie przemysłowym. Jest w ten sposób oczyszczane ze szkodliwych substancji. Bardzo często używa się takich urządzeń także do chłodzenia maszyn. Wiele z nich ma silniki, które intensywnie pracują, wydzielając ciepło. Dopływ świeżego i chłodnego powietrza pozwala obniżyć ich temperaturę. Wpływa to pozytywnie zarówno na wydajność, jak i żywotność układów napędowych.
Wentylatory przenośne z powodzeniem mogą być używane do osuszania różnego typu obiektów. Montuje się je głównie w budownictwie, gdy pojawia się konieczność przyspieszenia procesu wysychania ścian pokrytych tynkiem bądź gładzią. Urządzenia znacząco przyspieszają ten proces i pozwalają na szybsze kontynuowanie prac.
Wentylatory przemysłowe – inne zastosowania
Wentylatory służą także do oddymiania pomieszczeń. Po ich uruchomieniu z wnętrza są usuwane różnego rodzaju opary, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza wewnątrz. W ten sposób można pozbyć się nie tylko dymu, ale także szkodliwych związków różnego typu, które powstają w trakcie produkcji. Do tego najczęściej używa się wentylatora odciągowego o odpowiednio dopasowanej mocy.
Najpopularniejsze rodzaje wentylatorów przemysłowych
Na rynku są dostępne wentylatory przemysłowe w kilkunastu wariantach, które różnią się przede wszystkim konstrukcją i dokładnym przeznaczeniem. Biorąc pod uwagę ich konkretne zastosowanie i miejsce montażu, można wyróżnić:
- dachowe – nazywane także sufitowymi, stosuje się je w instalacji nawiewnej i wywiewnej, transportują powietrze z wewnątrz pomieszczeń na zewnątrz budynku i odwrotnie,
- kanałowe – montuje się je w specjalnych kanałach, są wydajne i mogą z powodzeniem zastępować naturalną wentylację,
- ścienne – mogą mieć bardzo duże rozmiary, dlatego świetnie sprawdzają się w miejscach o dużej powierzchni, wyróżniając się wydajnością oraz cichą pracą,
Wentylatory można podzielić także ze względu na konstrukcję ich obudowy:
- osiowe – w ich przypadku przepływ powietrza jest zgodny z osią wentylatora,
- promieniowe – w takich wentylatorach powietrze jest zasysane osiowo, a wylatuje prostopadle do ich osi.
Innym parametrem, który można wziąć pod uwagę, jest wysokość wytwarzanego ciśnienia. W przypadku modeli, które produkują je na poziomie nieprzekraczającym 720 Pa, można mówić o wentylatorach niskociśnieniowych. Te, które mieszczą się w przedziale między 720 a 3600 Pa to modele średniociśnieniowe. Z kolei wentylatory, w których ciśnienie przekracza 3600 Pa to urządzenia wysokociśnieniowe.
Czym powinien wyróżniać się dobry wentylator przemysłowy?
Wybór odpowiedniego wentylatora przemysłowego jest bardzo ważny. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:
- możliwość regulacji obrotów – to przydatna funkcja, która pozwala na modyfikację siły nawiewu, pozytywnie wpływając na komfort pracowników i wydajność samego urządzenia,
- możliwość sterowania kierunkiem nawiewu – wysokiej jakości wentylatory stacjonarne powinny być wyposażone w funkcję zmiany kierunku bez konieczności przesuwania całego urządzenia,
- łatwy montaż – warto postawić na model, którego instalacja nie będzie sprawiać wielu problemów,
- jakość wykonania – urządzenia te ze względu na intensywną eksploatację powinny być wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne.
Oprócz wspomnianych wyżej parametrów należy także zweryfikować rodzaj zabezpieczeń zastosowanych w wentylatorze. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w ich pobliżu. Urządzenia przemysłowe mają najczęściej bardzo duże średnice, dlatego bezpośredni kontakt z wirnikiem może być poważnym zagrożeniem dla życia lub zdrowia. Najczęściej stosowanym rodzajem zabezpieczenia wnętrza wentylatora są specjalne siatki. Są na tyle gęste, że zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza urządzenia różnych przedmiotów. Jednocześnie nie zaburzają prawidłowego przepływu powietrza.
Wybierając urządzenie do wentylacji pomieszczeń przemysłowych, należy także uwzględnić poziom hałasu, jaki generuje. Jeśli będzie zbyt duży, może to negatywnie wpłynąć na wydajność pracowników.
Wentylatory przemysłowe mają dość prostą budowę, ale pełnią bardzo ważną funkcję w wielu miejscach. Nie tylko zapewniają dostęp do świeżego powietrza, ale pozwalają również na skuteczne usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń z pomieszczeń. Jeśli są odpowiednio dobrane, gwarantują wydajną pracę przez długi czas.