Prasówki z kraju na WOS

Czeski rząd dementuje: Trefny alkohol nie pochodzi z Polski

Wiceszef czeskiego MSW i komendant policji zdementowali sugestie czeskich mediów, że metanol, którym zatruło się już dziesiątki Czechów, pochodzi z Polski. Zaapelowali także do dziennikarzy, aby informowali rzetelnie o wynikach śledztwa.
Nie mamy żadnych dowodów na to, że metanol był importowany z Polski – oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych Jaroslav Hruszka. Bierzemy pod uwagę różne warianty wydarzeń. Jeden z nich sugeruje, że metanol był pozyskiwany z niezamarzającego płynu do spryskiwania szyb, a następnie dodawany do alkoholu. Nie znaczy to jednak, że płyn był sprowadzany z Polski – dodaje komendant główny policji Martin Czerviczek dodając, że czeska policja intensywnie współpracuje z polskimi partnerami w wyjaśnianiu afery.

Obaj wysocy urzędnicy, którzy wchodzą w skład sztabu kryzysowego, poprosili zarazem, by czeskie media „informowały w sposób prawdziwy, a nie sensacyjny o całej aferze”.
Alkohol metylowy wykryto w kilku sfałszowanych markach. W sprawie zatrzymano 23 osoby. Śledztwo będzie trwać tygodnie, a policja ze względu na jego dobro nie zamierza informować o jego postępach – dodał Czerviczek.Media w Czechach: Źródło skażonego alkoholu może tkwić w Polsce
W poniedziałek czeski dziennik „Lidove Noviny”, powołując się na Vaclava Kuczerę, szefa zespołu śledczego „Metanol”, napisał, że „jedna z wersji śledztwa nie wyklucza, iż źródłem skażonego alkoholu był koncentrat niezamarzającego płynu do spryskiwaczy pochodzący z Polski”. Gazeta przypomniała, że po zatruciu takim koncentratem zmarły w Polsce dziesiątki osób. „W ubiegłym roku zatruło się nim 77 Polaków, a w 22 przypadkach odnotowano zejścia śmiertelne” – przypominał dziennik, dodając, że w roku 2010 Unia Europejska dopuściła, aby do takiego koncentratu zamiast etanolu dodawano znacznie tańszy metanol.

Dane czeskiej gazety nie są jednak pełne. W związku z wyraźnym zwiększeniem się w Polsce liczby zatruć alkoholem metylowym, Biuro do Spraw Substancji Chemicznych rozpisało ankietę, na którą odpowiedzi przyszły jednak tylko z pięciu spośród łącznie dziewięciu krajowych ośrodków leczenia ostrych zatruć. Od czerwca 2010 roku od grudnia 2011 roku pięć owych placówek odnotowało łącznie 77 przypadków ostrych zatruć metanolem, w tym 22 zakończone zejściem śmiertelnym.

„Kierownicy ośrodków wskazują, że ustalenie źródła metanolu wśród przypadków jest niemożliwe z uwagi na fakt, iż pacjenci nie pamiętali, co pili. Jednakże wskazują, że część zatruć była spowodowana wypiciem płynu do spryskiwania szyb” – głosi podsumowanie ankiety.

Od czeskich mediów informację przejęły media słowackie, które obszernie pisały w poniedziałek o „polskim śladzie w aferze alkoholowej”.

W wyniku zatrucia metanolem w Czechach zmarło 20 osób, a przyczyna śmierci czterech innych pacjentów nie jest jeszcze znana. 35 osób znajduje się w szpitalach. W ciągu ostatnich 24 godzin 6 dalszych osób zatruło się alkoholem metylowym.