Prasówki ze Świata na WOS

Commerzbank podejrzany o pranie brudnych pieniędzy

Prokuratura w Nowym Jorku prowadzi śledztwo w sprawie Commerzbanku – donosi dziennik gospodarczy „Wall Street Journal”. Chodzi o rzekome pranie brudnych pieniędzy.

Amerykański dziennik, powołując się na informacje ze sprawdzonych źródeł, donosi, że nowojorska prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko Commerzbank. Konkretnie chodzi o zbyt swobodne podejście do kontroli wykrycia i unikania operacji prania brudnych pieniędzy. Centrala banku we Frankfurcie nad Menem nie chciała komentować tych doniesień.

Jeśli potwierdzą się informacje „Wall Street Journal”, sprawa może mieć daleko idące następstwa dla innego przypadku. Commerzbank prowadzi aktualnie negocjacje z amerykańskimi urzędami w sprawie domniemanego naruszenia sankcji nałożonych przez USA na Iran, Sudan i Kubę. Amerykańscy urzędnicy przypuszczają, że drugi co do wielkości niemiecki bank – podobnie jak wiele innych europejskich firm – naruszył sankcje. Z wieloma zagranicznymi bankami doszło w tej sprawie już do ugody. Szacuje się, że w ugodzie z Commerzbankiem chodzi o około 650 mln dolarów.

Nowe postępowanie związane z kontrolami operacji prania brudnych pieniędzy może doprowadzić do odroczenia negocjacji i podwyższenia oczekiwanej kary.