Prasówki z kraju na WOS

CBŚ zatrzymało ponad 40 osób

CBŚ zatrzymało ponad 40 osób podejrzewanych o przestępstwa narkotykowe i wymuszenia. Wśród zatrzymanych są m.in. pseudokibice Legii Warszawa – informują źródła zbliżone do policji.
– To już kolejne zatrzymania w tej sprawie – powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, nie podając szczegółów.

Zatrzymań dokonano na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, która wcześniej informowała o zatrzymaniu 37 osób związanych z działalnością tzw. gangu „Szkatuły”.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że zatrzymane osoby są związane z grupami przestępczymi zajmującymi się m.in. wymuszeniami, handlem narkotykami, bójkami i pobiciami.

Zatrzymań dokonano w Warszawie, Szczecinie i Elblągu. Wśród zatrzymanych jest m. in. nieformalny lider pseudokibiców Legii Warszawa Piotr S., pseud. Staruch.

Grupa „Szkatuły”

Jak podał rzecznik tej prokuratury Zbgniew Jaskólski, do zatrzymań doszło w ramach śledztwa obejmującego działalność zorganizowanych grup przestępczych o charakterze zbrojnym, w tym tzw. grupy Szkatuły, zajmującej się głównie przemytem narkotyków i wprowadzaniem ich do obrotu.

– W chwili obecnej realizowane są czynności procesowe z udziałem zatrzymanych – dodał Jaskólski. We wtorek można się spodziewać informacji o zarzutach i ewentualnych wnioskach o areszty.

Stołeczna grupa „Szkatuły” na początku XXI wieku była uznawana za jedną z groźniejszych w Warszawie. Zatrzymany w maju 2011 r. Rafał S. – „Szkatuła” był numerem jeden na policyjnej liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Szukano go przez 10 lat; wystawiono za nim osiem listów gończych i dwa Europejskie Nakazy Aresztowania.

Niedawno poddał się karze 5 i pół roku więzienia za kilkanaście zarzutów, w tym kierowanie gangiem dokonującym wymuszeń. Trwa zaś jego proces w sprawie podżegania do zabójstwa członka mokotowskiego gangu „Korka”. W zamachu dokonanym w centrum handlowym zginęły dwie osoby.