Prasówki z kraju na WOS

Budują największą tężnię w Małopolsce

Tężnia solankowa, której mikroklimat sprzyja profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych czy zapalenia zatok, powstaje w centrum Wieliczki – informuje „Dziennik Polski”. Nowy obiekt znajdzie się w kopalnianym parku św. Kingi.

Według szacunków, z dobrodziejstw solnego mikroklimatu będzie mogło korzystać jednocześnie – w samej budowli oraz jej otoczeniu – nawet 100 osób.

Tężnia uzupełni ofertę uzdrowiskową kopalni. Posłuży nie tylko mieszkańcom i kuracjuszom, ale także turystom. Planujemy ją udostępnić w sierpniu. Będzie to największy tego typu obiekt na południu Polski – zapowiada Kajetan d’Obyrn, prezes Kopalni Soli w Wieliczce, cytowany przez gazetę.

Do produkcji solnego aerozolu dla tężni będą wykorzystywane wody pochodzące z podziemnego wypływu, znajdującego się na głębokości 255 m. Cenne właściwości wód solankowych z tego źródła zostały potwierdzone niedawno przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

W Małopolsce jest na razie tylko jedna tężnia solankowa – w Rabce-Zdroju. Obiekt, który powstanie pod Krakowem będzie jednak od niej znacznie większy. Wielicka tężnia ma być porównywalna z tego rodzaju budowlami w Ciechocinku i Inowrocławiu.