Prasówki z kraju na WOS

Bronisław Komorowski w rocznicę katastrofy smoleńskiej nie jedzie do Katynia

Bronisław Komorowski w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej nie jedzie do Smoleńska – mówił prezydent w Kontrwywiadzie RMF FM. Jak dodał, nie sądzi, „żeby ktokolwiek ze strony rosyjskiej był skłonny organizować uroczystość teraz, w parę dni po zakończeniu konkursu międzynarodowego na pomnik”.

Komorowski pytany przez Konrada Piaseckiego w RMF FM, czy wybiera się na obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej do Katynia odpowiedział, że wydaje mu się, „to jest trochę trudne do zrealizowania”.

– Chyba dopiero 30 marca będzie rozstrzygnięty konkurs na pomnik w Smoleńsku. Tak uzgodniłem z prezydentem Miedwiediewem. W międzyczasie jeszcze były wybory w Rosji, które nie są do końca – w sensie formalnym – zakończone i ogłoszone. Wydaje mi się, że raczej trzeba myśleć w perspektywie dalszej – może w przyszłym roku – o odsłonięciu pomnika w Smoleńsku – mówił Komorowski.

– Nie sądzę, żeby ktokolwiek był ze strony rosyjskiej skłonny organizować uroczystość teraz, w parę dni po zakończeniu konkursu międzynarodowego na pomnik. Myślę, że tutaj będą inne pomysły na przypomnienie tego dramatu. Ja w pałacu na pewno będę uczestniczył we mszy w kaplicy pałacowej poświęconej prezydentowi Kaczyńskiemu i jego małżonce i wszystkim innym urzędnikom Kancelarii Prezydenta, którzy zginęli w tej katastrofie – zaznaczył prezydent.