Inne / Na luzie

Benzyna za 40 groszy – epilog

Czy wszyscy pamiętają profesora Nazimka i jego rewolucyjny pomysł na produkcję paliwa za 40 groszy? Jeżeli nie, to warto przypomnieć, że 3 lata temu był na temat rewolucyjnego paliwa Nazimka taki buzz, że wykop.pl, onety, wp i inne serwisy na czołówkach miały zdjęcie profesora, który jak sam mówił, zrobi z Polski drugi Kuwejt, a benzyna będzie produkowana z CO2 po 40 groszy. Oczywiście popełniłem na ten temat wpis „Energia Nazimka„, który z racji tego zainteresowania ustanowił do dziś nie pobity rekord komentarzy na tym blogu (301) (pozdrawiam wszystkich komentujących, którzy przetrwali tak długi okres czasu na tym blogu). Nawet Globalne Ocieplenie we wpisie „Chce wierzyć (264)” nie pobiło tego rekordu. Z racji tego zainteresowania i interpelacji poselskich, że oto Polska ma geniusza którego trzeba wykorzystać minister gospodarki uczynił program profesora Nazimka strategicznym programem ministerstwa gospodarki. Od tego momentu było jasne, że za profesorem idą publiczne pieniądze.

I firma Ekobenz się z profesorem związała. Dotacja wynosi 22,2 mln złotych, a firma w 2012 roku oświadcza:

Zakład produkujący biopaliwa według technologii profesora Dobiesława Nazimka z UMCS, który miał powstać na Lubelszczyźnie powstanie ale w innym województwie. Spółka, która go wybuduje twierdzi, że nie współpracuje już z profesorem. Bo ma trudny charakter i się myli (…)
Na inwestycje spółka dostała ponad 22,2 mln zł dofinansowania unijnego, realizacja projektu miała się rozpocząć wiosną 2009 r. a zakończyć wraz z końcem lipca 2012 r.

I dalej tłumaczy: – Sam pomysł na technologię autorstwa profesora Nazimka generalnie jest dobry. (…) Ale jego szczegółowe rozwiązania nie sprawdziły się. (no na pewno nie sprawdził się koszt 11 groszy za litr metanolu i 40 groszy za litr benzyny – AD)

Moi drodzy parafianie, tak się wyciąga pieniądze „na naukowca”.