Prasówki z kraju na WOS

Autostrada Wolności z Warszawy do Berlina

25 lat po wyborach czerwcowych autostrada A2 zyska nową nazwę.

To pomysł prezydenta Bronisława Komorowskiego. Sam tak go wyjaśniał w ostatnim orędziu noworocznym: – Na naszych oczach Polska wyrównuje cywilizacyjne zaniedbania, nowymi drogami coraz lepiej łączy się ze światem. Dlatego chciałbym, abyśmy nadali imię Autostrada Wolności tej, która już dzisiaj prowadzi z Warszawy na Zachód. A później, by druga autostrada z Gdańska do granicy południowej przyjęła piękne imię Solidarności – mówił prezydent.

Uroczystości nadania nazwy autostradzie A2 odbędą się w środę 4 czerwca na węźle w podwarszawskim Brwinowie. Obok Bronisława Komorowskiego weźmie w nich udział prezydent Niemiec Joachim Gauck. Zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica oraz posadzony Dąb Wolności.

Oprócz głów państw w uroczystości weźmie udział wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska oraz dr Jan Kulczyk, właściciel firmy Autostrada Wielkopolska, która wybudowała i zarządza częścią autostrady A2.

Na razie nie wiadomo, jak zmieni się oznakowanie autostrady A2. Autostrada A1 na nazwę Solidarności poczeka do zakończenia budowy.