Prasówki ze Świata na WOS

Amerykanie oddadzą hołd ofiarom zamachów z 11 września.

Amerykanie oddadzą dziś hołd prawie 3 tysiącom ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W Nowym Jorku, Waszyngtonie i w samolocie który spadł w Pensylwanii zginęło wtedy łącznie 2977 osób. Dziś mija 11 lat, po tych dramatycznych wydarzeniach.

1 września 2001 roku, grupa 19 terrorystów porwała 4 amerykańskie samoloty pasażerskie. Dwa z nich skierowali na górujące nad Manhattanem wieże World Trade Center.
Za pośrednictwem telewizji nowojorski dramat rozgrywał się na oczach widzów na całym świecie. W pamięci milionów ludzi pozostanie obraz płonących zapadających się wież nowojorskiego centrum, słupów dymu i ludzi skaczących z okien.

Trzeci z porwanych samolotów terroryści skierowali na Pentagon czyli siedzibę amerykańskiego resortu obrony. Czwarta maszyna, która leciała w stronę Waszyngtonu, rozbiła się niedaleko Shankesville w Pensylwanii.

– Dziś dotknęła nas tragedia narodowa. Terroryści zaatakowali nasz kraj. Niech bóg błogosławi ofiary, ich rodziny oraz Amerykę – mówił prezydent George Bush kilkanaście minut po uderzeniu pierwszego samolotu w World Trade Center.

Opóźniająca się budowa Muzem Pamięci

W tegorocznych obchodach nie będą uczestniczyli politycy. Uroczystość ograniczy się do odczytania listy nazwisk ofiar tragedii.

– To jest dzień pamięci o ofiarach zamachu, a nie polityczny show. Politycy zapominają o zobowiązaniach i lekceważą tragedię, która dotknęła Amerykę – powiedział Joe Daniels, dyrektor Narodowego Mauzoleum przy Światowym Centrum Handlu.

Kierownictwo mauzoleum i rodziny, które straciły najbliższych w zamachu, obwiniają gubernatorów stanu Nowy Jork i New Jersey o opóźnienie budowy Muzeum Pamięci, które powstaje na terenie Światowego Centrum Handlu.

Muzeum miało być otwarte w tym roku, w 11 rocznicę tragedii. Niestety nie dojdzie do tego ani w tym, ani w przyszłym roku. Gubernatorzy ze stanów Nowy Jork i New Jersey oraz nowojorski burmistrz Mike Bloomberg nie mogą dojść do porozumienia, która z agencji rządowych powinna pokryć koszty dokończenia budowy muzeum i jego utrzymania. Przeciągający się konflikt pomiędzy politykami, to policzek dla rodzin, które straciły najbliższych i dla całej Ameryki, – komentują nowojorskie media.

Koszt budowy muzeum ma wynieść ponad miliard dolarów.