Prasówki z kraju na WOS

Amber Gold: Gowin chce wyjaśnień od sądu, PiS i SP – komisji śledczej

PiS złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska. PiS i SP dalej domagają się powołania sejmowej komisji śledczej. Wyniki kontroli w sprawie kary dla szefa firmy Marcina P. z 2009 r. są niesatysfakcjonujące – uważa minister sprawiedliwości. Sprawą spółki 13 września zajmie się sejmowa komisja ds. służb specjalnych – to najwążniejsze dzisiejsze wydarzenia w sprawie Amber Gold.
Ministerstwo Sprawiedliwości 30 sierpnia zleciło kontrolę w Sądzie Okręgowym w Słupsku, który podlega Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku. Chodzi o informacje dotyczące podstaw udzielanych przez sąd penitencjarny w Słupsku przerw w orzeczonej wobec Marcina P. karze więzienia, którą odbywał w Zakładzie Karnym w Ustce.

We wtorek szef resortu sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że wyniki kontroli ws. kary dla prezesa Amber Gold są niesatysfakcjonujące, i że będzie domagał się dalszych wyjaśnień. Słupski sąd nie ma zastrzeżeń do pracy sędziego, udzielającego przerw w odbywaniu kary Marcina P.
Wnioski są takie, że sprawność postępowania w poszczególnych etapach tej sprawy nie budzi zastrzeżeń i decyzje sądu nie pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami” – powiedział sędzia Włodzimierz Brazewicz z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
We wtorek resort sprawiedliwości poinformował, że Gowin wystąpił do prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z prośbą o przedstawienie do 7 września dodatkowych informacji uzupełniających na temat spraw Marcina P.

Resort poinformował także, że do uzgodnień wewnątrz resortu trafił zapowiedziany przez Gowina projekt noweli ustaw o krajowych rejestrach: karnym i sądowym, pozwalający na elektroniczne przesyłanie informacji do tych rejestrów.

Taką nowelizację minister zapowiedział dwa tygodnie temu, na kanwie sprawy Amber Gold. Okazało się bowiem, że sąd rejestrowy dokonał wpisu Marcina P. jako członka zarządu tej spółki, mimo że był on wtedy osobą karaną – a prawo tego zabrania.

– Sądzę, że jednym z wniosków z całej tej sprawy, z afery Amber Gold, będzie przemyślenie na nowo procedur postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów i wobec sędziów – powiedział Gowin.