Inne / Na luzie

Abonamenty medyczne dla pracowników biją rekordy popularności. Na czym polega ich fenomen?

Dlaczego prywatna opieka zdrowotna w ostatnich latach bije rekordy popularności? I dlaczego stała się najbardziej pożądanym benefitem pracowniczym? Jak pokazują dane GUS, w 2022 roku Polacy wydali na specjalistów z własnej kieszeni łącznie 51,6 mld zł – o 5 mld więcej niż w ubiegłych latach. Prognozy przewidują, że sektor prywatnej opieki będzie rozwijał, bo zaspakaja te potrzeby pacjentów, które zaniedbuje NFZ.

Na specjalistę w NFZ trzeba poczekać prawie rok

Bolączki polskiej służby zdrowia są znane Polakom z autopsji. Wystarczy spróbować zapisać się do lekarza rodzinnego (POZ). Zazwyczaj oznacza to wydzwanianie pod infolinię, stanie w długiej kolejce, walkę o numerki, a czasem nawet – brak terminów na najbliższe dni. W dniu wizyty najczęściej nie ma co liczyć na punktualność. Konsultacja odbywa się nawet z dwugodzinnym poślizgiem.

POZ to jednak nic w porównaniu z leczeniem u specjalisty. Tu trzeba naprawdę uzbroić się w cierpliwość. Sytuacja już od kilku lat jest tak samo zła. Jak podaje Fundacja Watch Health Care w 2021 do specjalisty czekaliśmy średnio 3,4 miesiąca, w 2022 roku prawie tyle samo, za to w 2023 roku trzeba odczekać już około 3,7 miesiąca. Jeśli chodzi o diagnostykę, tutaj na wykonanie nawet pilnego badania możemy poczekać 2,5 miesiąca. Zdecydowanie w najgorszej sytuacji są pacjenci operacyjni, którzy muszą odczekać nawet trzy lata na swoją kolej.

Którzy specjaliści oblegani są najbardziej? W 2023 roku najdłużej czekamy na neurochirurga (około 9,8 miesiąca), ortopedę i traumatologa (8,3 miesiąca). Wydłużył się także czas oczekiwania na ortopedę, reumatologa i pulmonologa. W przypadku wielu dziedzin, zwłaszcza wąskich, nie pomaga nawet tak zwane skierowanie „na cito“.

Dlaczego NFZ nie jest w stanie zagwarantować Polakom należytej opieki?

Zdecydowanie największym problemem jest zbyt mała liczba lekarzy. Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, w naszym kraju pracuje około 140 tysięcy specjalistów, spośród których 25% powinno już przebywać na emeryturze. Według OECD brakuje nam około 70 tysięcy pracowników służby zdrowia, a 30% lekarzy myśli o pracy za granicą. Zapotrzebowanie jest ogromne, bo cała Unia Europejska zmaga się z brakami w kadrach medycznych.

W trudnej sytuacji znajdują się także mieszkańcy małych miejscowości i wsi. Jak podaje GUS, w 56 polskich gminach nie ma nawet placówki POZ. To sprawia, że pacjenci muszą dojechać do sąsiednich miast nawet do internisty lub na podstawowe badania krwi.

Lekarze pracujący w państwowych przychodniach również mają powody do narzekań. Średnio na jednego pacjenta przysługuje im około dziesięć minut, co niemal zawsze powoduje duże przesunięcia i opóźnienia. Wyposażenie placówek pozostawia często sporo do życzenia, a sprzęt nie zawsze jest najnowszej generacji. Do tego dochodzi oczywiście ogrom formalności, a także nieustający problem z nieodwoływaniem wizyt przez pacjentów. W skali roku przez to lekarze tracą nawet kilka tysięcy godzin. Wciąż niewiele państwowych przychodni stawia na system wcześniejszych potwierdzeń.

Polacy są już zmęczeniu złym stanem polskiej służby zdrowia

Raport Procontent Communication jasno pokazuje, że więcej niż 50% Polaków źle lub bardzo źle ocenia usługi świadczone w ramach NFZ. Tylko 3,8% wyraża swoje pełne zadowolenie. Jako największe wady pacjenci wskazują przede wszystkim zbyt długi czas oczekiwania na wizytę i prawidłową diagnozę, słaby dostęp do zabiegów operacyjnych oraz badań profilaktycznych, a także małe zaangażowanie lekarzy w wykonywaną pracę.

Duże niezadowolenie wzbudza ogromna trudność z dodzwonieniem się do placówki oraz niemożność załatwienia większej liczby spraw w trakcie jednej wizyty.

Prywatna opieka medyczna na wagę złota

Jak potwierdza raport Enter The Code, prywatna opieka medyczna to dla pracowników najlepszy i najbardziej pożądany benefit – obecnie numer jeden wśród 57% respondentów. 35% spośród nich już teraz ma zapewniony abonament przez pracodawcę. Korzyści z tego rozwiązania najłatwiej omówić na przykładzie kompleksowej oferty JP Medica jpmedica.com.

Przede wszystkim, klienci mogą korzystać z aż 1600 placówek partnerskich rozsianych po całej Polsce. Do dyspozycji jest także 800 punktów pobrań laboratoryjnych, gdzie zakres badań jest naprawdę bardzo szeroki.

W różnych pakietach abonamentowych klienci mogą korzystać z usług lekarzy specjalistów (na przykład kardiologa, chirurga, ginekologa, ortopedy czy endokrynologa). To jednak nie wszystko. JP Medica to także usługi stomatologiczne, medycyna pracy, a w określonych miastach transport medyczny. Konsultacje lekarskie przewidziane są dla osób dorosłych oraz dzieci od trzeciego roku życia.

Abonament skrojony na miarę

Dużą zaletą prywatnej opieki medycznej dla pracowników jest możliwość wyboru spośród pakietów dostosowanych do potrzeb klienta. JP Medica proponuje tu trzy podstawowe opcje, spośród których wybieramy odpowiednio rozbudowany pakiet:

  • Abonament indywidualny dla pracownika
  • Abonament partnerski dla pracownika, współmałżonka/partnera, a także jednego dziecka
  • Abonament rodzinny dla pracownika, współmałżonka/partnera, oraz dwójki dzieci

Należyta opieka medyczna na wyciągnięcie ręki

Polacy z roku na rok coraz bardziej cenią prywatną opiekę medyczną, a zwłaszcza tą zawartą w pozapłacowych benefitach pracowniczych. Jak pokazuje raport „Zdrowie Polaków po pandemii“, prywatnie najczęściej korzystamy z wizyt u ginekologa, ortopedy i rehabilitanta, stomatologa, okulisty, urologa oraz psychiatry. Z kolei w raporcie NIK „System ochrony zdrowia w Polsce – stan obecny i pożądane kierunki zmian” można znaleźć informację, że pacjenci najbardziej cenią w prywatnej opiece medycznej możliwość szybkiego dostania się do specjalisty, który jest profesjonalistą w swojej dziedzinie i przykłada się do leczenia. Oprócz tego dużą wagę przywiązujemy do dogodnych terminów przyjęć (które nie kolidują z pracą, czy odbieraniem dzieci z placówek oświatowych), a także do miłego i pomocnego personelu.

Nowoczesne rozwiązania w prywatnej opiece medycznej

JP Medica oferuje nie tylko sprawdzonych lekarzy, do których można dostać się w bardzo krótkim czasie. Równie ważne są wszystkie dodatkowe możliwości, które ułatwiają kontakt z placówką i załatwienie wielu spraw.

Bardzo wygodną i pożądaną opcją jest chociażby możliwość odbycia telekonsultacji – bez konieczności wychodzenia z domu, z dowolnego miejsca, o dogodnej porze. Zdalnie lekarz bez problemu wystawi e-skierowanie, e-zwolnienie i e-receptę.

Dużym ułatwieniem jest Portal Pacjenta, gdzie zarezerwujemy wizytę, zobaczymy swoje badania i historię leczenia. Oczywiście placówki partnerskie JP Medica posiadają także infolinię, gdzie od ręki uzyskuje się najpotrzebniejsze informacje. Powiadomienia SMS przypominają o wizycie u lekarza, co minimalizuje ryzyko nieobecności pacjenta.

Czy estetyka ma znaczenie? Zdecydowanie tak. Nowoczesne przychodnie, które zachęcają przyjaznym wnętrzem i doskonałym wyposażeniem każdego gabinetu, to nie dodatek, ale standard. W takiej placówce możemy liczyć na najlepszą jakość usług.

Dlaczego abonamenty pracownicze tak bardzo motywują pracowników?

Raport pod tytułem „Narodowy Test Zdrowia Polaków“ dowodzi, że 72% obywateli przynajmniej raz w roku odwiedza lekarza pierwszego kontaktu, a niemal połowa raz na pół roku umawia się na wizytę u specjalisty. To oznacza, że potrzebujemy sprawnie działającej i kompleksowej opieki medycznej, której państwo nie jest w stanie zapewnić. Między innymi dlatego możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej jest tak atrakcyjna. Po prostu pozwala należycie zadbać o zdrowie.

Dla pracowników opcja abonamentu oznacza więc doskonałą gratyfikację i naprawdę dużą oszczędność w skali roku. Sporo zyskują także sami pracodawcy. Zapewniając tego typu benefit sprawiają, że ich firma wyróżnia się na rynku pracy, jest konkurencyjna i przyciąga najlepszych. Prywatna opieka medyczna daje poczucie bezpieczeństwa i mocniej angażuje w codzienne wyzwania i obowiązki. Z kolei dostęp do wysokiej jakości usług medycznych sprawia, że znacząco podwyższa się dobrostan pracownika. Dlatego to rozwiązanie będzie się cieszyło jeszcze większą popularnością niż obecnie.