Prasówki z gospodarki na WOS

200 osób straci pracę fabryce autobusów Scania w Słupsku

Zwolenia w słupskiej fabryce autobusów Scania. Producent poinformował, że pracę straci 200 osób z 500-osobowej załogi. Decyzja jest podyktowana między innymi spadającą liczbą zamówień, które w ostatnich latach realizuje koncern.

Z powodu wzmożonej konkurencji oraz presji cenowej musimy ograniczyć liczbę pracowników. To niełatwa decyzja, ale niestety jest konieczna, aby fabryka w Słupsku przetrwała w dłuższym okresie czasu – stwierdził w komunikacie prezes Scania Production Słupsk Peter Bjoerk.

W ramach restrukturyzacji pracę straci także 50 osób w zakładzie w Soedertaelje koło Sztokholmu. Zwolnienia mają przynieść oszczędności w wysokości 70 milionów koron (około 8 milionów euro).

Scania boryka się ze spadającą liczbą zamówień na autobusy miejskie. Z informacji koncernu wynika, że w 2013 roku sprzedano mniej niż 100 sztuk modelu Scania Citywide. W rekordowych latach 2010-2011 dostarczono 600 takich autobusów dla komunikacji zbiorowej – między innymi w Szwecji, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.