Okręty Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO dowodzone przez oficera polskich sił morskich kmdr. por. Piotra Sikorę weszły do portu w Sankt Petersburgu. Na początku przyszłego tygodnia zespół rozpocznie dwudniowe ćwiczenia z jednostkami rosyjskiej Floty Bałtyckiej – poinformowała Marynarka Wojenna RP. 

Obecnie w skład zespołu wchodzi polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” oraz pięć niszczycieli min: BNS „Narcis” (Belgia), ENS „Admiral Cowan” (Estonia), FGS „Dillingen” (Niemcy), HNLMS „Makkum” (Holandia) i HNOMS „Rauma” (Norwegia).

Udział grupy w planowanych manewrach to element wspólnych działań Rosji i NATO w zakresie działań antypirackich, antyterrorystycznych, wspólnej edukacji, ćwiczeń oraz ratowania życia na morzu.

Podobne inicjatywy realizowane są przez obie strony na całym świecie, włączając w to antypiracką operację „Ocean Shield” na Oceanie Indyjskim czy wspólne ćwiczenia w Zatoce Adeńskiej (wiosna 2013 roku). Współpraca ta ma na celu wzmocnienie wzajemnego zrozumienia pomiędzy NATO i Rosją oraz usprawnienie możliwości wzajemnej współpracy na morzu w obszarach wspólnego zainteresowania.